ROLA GIEŁDY W GOSPODARCE

BLOG

Written by:

Hossa, bessa, charakterystyczne czerwone szelki maklerów czy urywające się telefony i pełne adrenaliny zawieranie transakcji – giełda fascynuje swoim językiem, symbolami i dynamiką. Najbardziej jednak urzeka wizją pieniędzy, które można na niej zarobić. W związku tym warto jest się zastanowić jaką rolę odgrywa giełda w gospodarce.

Giełda jest jednym z podstawowych podmiotów gospodarki, odgrywającym znaczącą rolę w życiu gospodarczym. Stanowi jeden ze sposobów finansowania działalności gospodarczej – umożliwia spółkom pozyskanie środków m. in. na inwestycje w nowe technologie. Giełda to również źródło dochodów od kapitału zainwestowanego w instrumenty finansowe (np. zysk z różnic cen papierów wartościowych znajdujących się w obrocie). Jest także swego rodzaju barometrem przyszłego stanu gospodarki. Panująca na giełdzie hossa(długotrwały wzrost kursów na giełdzie) zwiastuje poprawę stanu gospodarki(m. in. wzrost PKB), natomiast bessa(odwrotność hossy, czyli długotrwały spadek kursów na giełdzie) zapowiada osłabienie stanu gospodarki.

Inwestowanie na giełdzie to dobry sposób pomnażania swoich oszczędności pod warunkiem, że ma się odpowiednią wiedzę. Dla osób mniej doświadczonych jest to bardzo ryzykowny sposób pomnażania kapitału. Dlatego zanim zacznie się przygodę z giełdą należy to dokładnie przemyśleć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *