Serwery cloud czyli serwery w chmurze. Czym są?

Czym charakteryzują się serwery cloud?

Serwery cloud (serwery w chmurze) są uruchamiane natychmiast i dają możliwość dostosowania ich mocy do konkretnych potrze, a także dają każdemu użytkownikowi ogromną elastyczność. Serwery w chmurze mają zdefiniowany czas dostępu do pamięci masowej, a także zdefiniowana jest tam liczba operacji. Co ważne, taki serwer daje gwarancję pamięci RAM oraz mocy obliczeniowej.

Czym różnią się serwery cloud od serwerów dedykowanych?

W przeciwieństwie do serwerów dedykowanych, serwery cloud skalują zdalnie zasoby dyskowe i instalują kompatybilne aplikacje w sposób automatyczny. Serwery te wyróżnia także rozliczanie godzinowe i to, że użytkownik płaci tylko za realnie zużyte zasoby. Nie musimy się także martwić o awarie- skutków awarii nie odczuje osoba korzystająca z cloud serwów, w przeciwieństwie do serwerów dedykowanych. Przy serwerach dedykowanych awaria może spowodować, że stracimy chwilowo dostęp do plików, zaś przy cloud serwerach nawet w przypadku awarii będziemy mieć dostęp do serwera, ponieważ awarie w chmurze „przejmuje” inna chmura.

Cloud serwery to bezpieczeństwo plików i oszczędność pieniędzy

Przed rozpoczęciem korzystania z usług musimy wybrać zasoby, których będziemy potrzebować, choć należy pamiętać, że w każdej chwili można je zmienić czyli po zakupie cloud serwera możemy zmniejszyć lub zwiększyć zasoby w zależności od naszych potrzeb. Dzięki temu można ograniczyć koszty serwera, ponieważ płaci się tylko za to, co się wykorzysta. Takie serwery pozwalają zawsze na tworzenie kopii bezpieczeństwa (poza cyklicznymi kopiami). Funkcja backup pozwala zabezpieczać wybrane dane przez ich kopiowanie, zaś funkcja snapshot to zabezpieczenie przez kopie całej maszyny.